2023. január 26.
Jelentősen módosult a Munka Törvénykönyve
Az Mt. eddigi legjelentősebb módosítása lépett hatályba 2023. január 1-jén. 10 pontban összefoglaltuk a legfontosabb változásokat.
1. Mt. 46. § szerinti munkáltatói tájékoztató: gyorsabb és részletesebb tájékoztatási kötelezettség, azaz a kötelező elemek bővülnek, a határidő 15 napról 7 napra rövidül
Az írásbeli munkáltatói tájékoztató kötelező elemei kiegészülnek a következő munkafeltételekkel:
– a munkahely,
– a munkaviszony kezdete és tartama,
– a munkaviszony megszüntetésével összefüggő szabályok,
– a munkaidő-beosztás lehetséges időszaka,
– a munkáltató képzési politikája,
– azon hatóság megnevezése, amely részére a munkáltató a munkaviszonnyal kapcsolatos közterhet megfizeti.
A tájékoztatási kötelezettség 15 napról 7 napra rövidült.
2. Apasági szabadság: 10 munkanap gyermekenként
A módosítás értelmében az apa gyermeke születése esetén legkésőbb a születést, illetve örökbefogadás esetén az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig 10 munkanap időtartamban apasági szabadságra jogosult.
Az apasági szabadságot a jogosult kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell biztosítani. Az apasági szabadság pénzben nem váltható meg.
Díjazása: távolléti díj 100%-a az apasági szabadság első 5 munkanapjára, a második 5 munkanapra a távolléti díj 40 %-a.
3. Szülői szabadság: 44 munkanap, új jogintézmény
Új jogintézményként bekerül a törvénybe, hogy a munkavállalót gyermeke hároméves koráig 44 munkanap szülői szabadság illeti meg.
A gyermek gondozása céljából egyidejűleg egy jogcímen lehet távol a munkavállaló, ezért a szülői szabadság és az Mt. 128. §-a szerinti fizetés nélküli szabadság egyidejűleg nem adható ki.
A módosítás a szülői szabadság igénybevétele feltételeként előírja, hogy a munkaviszonynak egy éve fenn kell állnia a munkáltatónál. A szülői szabadság pénzben nem váltható meg.
Díjazása: A szülői szabadság 44 munkanap tartamára a távolléti díj 10%-a illeti meg a munkavállalót, amelybe az egyéb ellátást be kell számítani.
4. Felmondási tilalmak köre bővül
A módosítás kiegészíti a felmondási tilalmak esetköreit:
– az apasági szabadsággal,
– a szülői szabadsággal, és
– a gondozói munkaidő-kedvezménnyel.
A munkáltató így a fenti időtartamok alatt sem szüntetheti meg felmondással a munkavállaló munkaviszonyát.
5. Határidőkkel, időtartamokkal kapcsolatos módosítás
A módosítás értelmében az azonnali hatályú munkáltatói felmondás közlése során a határidőt megtartottnak kell tekinteni, ha a jognyilatkozatot legkésőbb a határidő utolsó napján postára adják.
A gyakorlatban problémát okozott továbbá, hogy időtartam esetén (pl.: próbaidő, felmondási idő) a jognyilatkozatok meddig közölhetők. A módosítás értelmében az időtartam alatt a jognyilatkozat érvényesen megtehető úgy is, ha legkésőbb az utolsó napon postára adják.
6. Kiszámíthatóbb és biztonságosabb foglalkoztatási formák kérelmezése / A gyermek 8 éves koráig lehetőség a rugalmas foglalkoztatás kérelmezésére
A munkáltatónak tájékoztatnia kell a munkavállalókat:
– a teljes vagy részmunkaidős,
– távmunkavégzésre irányuló, valamint
– a határozatlan időre szóló
foglalkoztatás lehetőségeiről. A munkavállaló a tájékoztatás alapján kérheti a munkaszerződése módosítását.
A gyermeket nevelő munkavállaló a gyermek 8 éves koráig a munkáltatói tájékoztatástól függetlenül is kérheti:
– a munkavégzési helyének módosítását,
– a munkarend módosítását,
– a távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatását, illetve
– a részmunkaidőben való foglalkoztatását.
A munkavállaló indokolt kérelmére a munkáltató 15 napon belül köteles írásban válaszolni, amely jognyilatkozat jogellenes elutasítása vagy elmulasztása esetén a munkavállaló igényét 30 napon belül benyújtott keresettel érvényesítheti a bíróságon.
7. Munkaidőkeretről szóló tájékoztatás kibővül: a teljesítendő munkaidő tartamával
A munkaidő-keretről szóló írásbeli tájékoztatás szabályai kiegészítésre kerültek: az írásbeli tájékoztatásnak a munkaidőkeret teljesítésének kezdő és befejező időpontja mellett immáron már ki kell terjednie a teljesítendő munkaidő tartamáról szóló tájékoztatásra is.
8. Joggal való visszaélés: új bizonyítási szabály, a bizonyítási teher megoszlása
A joggal való visszaélés szabályai kiegészültek a bizonyítási teher megoszlásáról való rendelkezésekkel. A módosítás ezzel egyértelművé teszi a joggal való visszaélés tilalmának megsértésére alapított munkajogi igény érvényesítése esetén, hogy a munkaügyi perben mit kell bizonyítania az igény érvényesítőjének, illetve a jog gyakorlójának. Ez a feleknek, illetve a bíróságnak világos keretet ad ahhoz, hogy a bizonyítási érdek mire irányulhat.
A módosítás célja a jogaik miatt hátrányt szenvedő munkavállalók jogvédelmének a megkönnyítése.
A rendelkezés a módosítás hatályba lépést követően, azaz 2023.01.01. napját követően megvalósult jogsértések esetén alkalmazandó.
9. Mentesülés a munkavégzési kötelezettség alól: alkalmatlanság, személyes gondozás
A módosítás kiegészíti a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettség alóli mentesülés eseteit az alábbiakkal:
A módosítás rögzíti a keresőképtelenségen kívül azt az esetkört is, amikor a munkavállaló egyébként a munkaköre ellátására egészségi okból alkalmatlan.
Beillesztésre kerül továbbá új esetkörként az, hogy évente legfeljebb 5 munkanapra mentesül a munkavállaló a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól a súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozója, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személy személyes gondozása nyújtása céljából.
10. Határozott idejű munkaviszonyt érintő módosítás: ismételt próbaidő-kikötés speciális tilalma
Nem köthető ki próbaidő a meghosszabbított vagy hat hónapon belül létesített határozott idejű munkaviszonyban, amennyiben az újabb munkaviszonyt azonos vagy hasonló munkakörre létesítették a felek.
A módosítás szerint a legfeljebb egy évre létesített határozott idejű munkaviszony esetében arányos próbaidő kikötése írható elő.
*
Jelen tájékoztatás nem teljes körű, az a teljesség igénye nélkül készült, Jelen tájékoztatás továbbá nem minősül jogi tanácsadásnak, amennyiben további kérdése lenne, vegye fel irodánkkal a kapcsolatot.
Összes hír