2023. június 9.
6+1 fogyasztóvédelmi változás, amire figyelni kell
A közeljövőben több fogyasztóvédelmi vonatkozású változás lép hatályba, amikre az olyan vállalkozásoknak, amelyek bármilyen úton kapcsolatba kerülnek fogyasztókkal, kiemelt figyelmet kell majd fordítani. A legfontosabb módosításokat 6+1 pontban foglaltuk össze.
1. Gyártó és importőr adatainak feltüntetése a terméken
· Jelenleg: a gyártó, illetve az importőr köteles feltüntetni a terméken többek között a székhelyét.
· 2023.06.25-től: nem a székhelyét kell feltüntetni, hanem azt a címet, amin kapcsolatba lehet lépni vele.
Miért kell figyelni erre? Ha a termék nem felel meg az előírásoknak, a piacfelügyeleti hatóság jogosult bírságot kiszabni.
2. Békéltető testületek illetékességi területe
· Jelenleg: a vármegyékre és a fővárosra kiterjedő illetékességgel működik összesen 20 békéltető testület;
· 2024-től: mindössze 8 békéltető testület fog működni, egyes vármegyéket összevonva, a fogyasztóvédelmi törvény mellékletében meghatározottak szerint.
Miért kell figyelni erre? Panaszkezelés esetén a vállalkozás köteles értesíteni a fogyasztót a fogyasztó lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes békéltető testületekhez való fordulás lehetőségére, megjelölve annak elérhetőségeit. A változást követően tehát az – általában az összes testület címét felsoroló – tájékoztatást módosítani kell.
3. Online meghallgatás
· Jelenleg: nincs lehetőség online meghallgatásra;
· 2024-től: főszabály szerint online járnak el a békéltető testületek, személyes meghallgatást akkor tartanak, ha azt a fogyasztó kéri.
Miért kell figyelni erre? A vállalkozás egyezség létrehozására feljogosított képviselője az online meghallgatáson is köteles részt venni, ennek megsértése esetén pedig a fogyasztóvédelmi hatóság bírságot szab ki.
4. Kötelezést tartalmazó határozat alávetési nyilatkozat hiányában is
· Jelenleg: ha a vállalkozás nem tett alávetési nyilatkozatot, a békéltető testület csak ajánlást tartalmazó határozatot hozhat, aminek be nem tartása esetén a vállalkozás „csak” az ún. „fekete-listára” kerülést kockáztatja;
· 2024-től: a 200.000 forintot meg nem haladó követelés esetén alávetési nyilatkozat hiányában is hozhat kötelezést tartalmazó határozatot a testület.
Miért kell figyelni erre? A vállalkozások jellemzően nem tesznek alávetési nyilatkozatot, elkerülve ezzel a kötelezést tartalmazó határozatot. A módosítással ez nem minden esetben lesz elkerülhető, a kötelezést tartalmazó határozat pedig végrehajtható.
5. Kérhető a kötelezést tartalmazó határozat hatályon kívül helyezése
· Jelenleg: a kötelezést tartalmazó határozat hatályon kívül helyezése csak eljárási okokból kérhető a bíróságtól, abból az okból, hogy a jogszabálynak nem felel meg tartalma, csak az ajánlás hatályon kívül helyezése kérhető;
· 2024-től: a kötelezést tartalmazó határozat hatályon kívül helyezése is kérhető, ha annak tartalma nem felel meg a jogszabályoknak.
Miért kell figyelni erre? Főként a fenti, 200.000,- Ft-os értékhatárt tartalmazó új rendelkezést szem előtt tartva fontos ez a módosítás, ezzel ugyanis a vállalkozásoknak lehetősége nyílik a jogszabálysértő határozatok megtámadására.
6. Békéltető testület értesítése teljesítésről/nem teljesítésről
· Jelenleg: csak a fogyasztó köteles tájékoztatni a testületet, ha a vállalkozás nem teljesíti határidőben a határozatban foglaltakat, erre határidőt sem ad a törvény;
· 2024-től: a vállalkozás is köteles értesíteni a testületet, mégpedig arról, ha teljesítette a határozatban foglaltakat. Erre – illetve a fogyasztónak a nem teljesítésről történő értesítésre – a törvény a határidő lejártát követő 15 napos határidőt biztosít.
Miért kell figyelni erre? Ha a vállalkozás elmulasztja az értesítést, a fogyasztóvédelmi hatóság bírságot szab ki.
+1 Módosul a fogyasztó fogalma
· Jelenleg: fogyasztónak minősül a békéltető testületre vonatkozó szabályok alkalmazásában az önálló foglalkozásán és gazdasági tevékenységi körén kívül eső célok érdekében eljáró, külön törvény szerinti mikro-, kis- és középvállalkozás is, amely árut vesz, rendel, kap, használ, igénybe vesz vagy az áruval kapcsolatos kereskedelmi kommunikáció, ajánlat címzettje.
· 2024-től: a mikro-, kis- és középvállalkozások kikerülnek a fenti meghatározásból.
Miért kell figyelni erre? Ez jogosulti oldalról érinti a vállalkozásokat, azonban érdemes észben tartani, hogy fogyasztóként nem indíthatnak békéltető testületi eljárást a vállalkozások 2024-től.
*
Jelen tájékoztatás nem teljes körű, az a teljesség igénye nélkül készült. Jelen tájékoztatás továbbá nem minősül jogi tanácsadásnak, amennyiben további kérdése lenne, vegye fel irodánkkal a kapcsolatot.
Összes hír